Probleme de Fizică

Clasa a IX-a

Mecanica

Problema 1

O forta F paralela cu un plan înclinat de unghi alfa, sin(alfa)=0,6 mentine în echilibru pe plan un corp de masa m=4 kg. Coeficientul de frecare dintre corp si plan este u = 0,5 iar g=10 m/ s˛. Ce valori poate avea forta F ?

Problema 2

Cu ce acceleratie coboara liber pe un plan înclinat de unghi alfa=60° doua corpuri de mase m1=200 g si m2=300 g legate printr-o tija rigida usoara, paralela cu planul. Coeficienti de frecare la alunecare pentru corpuri sunt respectiv u1 = 0,30 , u2 = 0,20. Care este tensiunea in tija ?

Problema 3

Pe un plan înclinat de unghi alfa=30° este asezat un corp de masa M=3,0 kg cu coeficientul de frecare la alunecare u=0,20. De corp este legat un fir întins paralel cu planul trecut peste un sclipete ideal din vârful planului si legat de un corp de masa m=4,0 kg. Care este acceleratia sistemului si tensiunea din fir?

Problema 4

O macara transporta rectiliniu un corp de masa m = 2 t pe directia oblica, în sus, la distanta d = 20 m sub unghiul alfa=30° cu orizontala. Considerând plecarea corpului din repaus cu acceleratia constanta a = 0,5 m/s˛ frecarile cu aerul neglijabil si g=10m/s˛, sa se afle :
a) Forta de tractiune a macaralei.
b) Lucrul mecanic efectuat de forta de tractiune a macaralei.
c) Puterea medie dezvoltata de macara.

Clasa a XI-a

Unde mecanice

Problema 1

O sursa de oscilatii aflata într-un mediu elastic emite unde plane de forma y = 0.25 sin100(pi) mm. Lungimea de unda a undelor longitudinale care se formeaza in acest mediu este de lamda=10m.
a) Dupa cât timp va începe sa oscileze un punct situat la distanta de x1=8m de sursa?
b) Ce defazaj exista între oscilatiile punctului aflat la distanta x1 de sursa si oscilatiile sursei?
c) La ce distanta se afla doua puncte ale caror oscilatii sunt defazate cu (pi) /6 rad ?
d) Ce defazaj exista între doua puncte situate la distanta lamda/2 ?

Noutăți:

Project section.
Vizionează proiecte create de elevi.

Rezultate excepționale
Vezi rezultatele la olimpiade și concursuri obținute de elevii Gr. școlar Dimitrie Filișanu.

Site întreținut de:

Elevii: